FITNESS UN UZTURS
Atceries,ka ātra svara zaudēšana vienmēr beidzas ar tikpat ātru svara uzņemšanu atpakaļ,pat ar uzviju,jo ķermenis nesaprot kapēs tu viņu spīdzini un nebaro kā vajag, tāpēc tas sāk veidot rezerves (taukus) ja atkal ienāks prātā spīdzināt. Tāpēc ieteicams tievēt lēni un stabili,uzņemot organismam visas nepieciešamās uzturvielas,kuras nodrošinās normālu organisma funkcionēšanu.
Organismam šīs trieciena diētas ar skopu uzturvielu daudzumu ir milzīgs šoks. Organisms sāks pastiprināti veidot tauku/ enerģijas rezerves ,lai kārtējā bada laikā Tu varētu izdzīvot un, kad sāksi ēst ,tad arī viss atnāks atpakaļ x2.
Tieši tāpēc arī apgalvojums, ka pēc ātrajām diētām svars atgriežas dubultīgi, ir patiess, yoyo efekts, Tev atliks trīs iespējas:
1.Ēst visu dzīvi bietes ar vārītām olām un graut savu kā mentālo tā fizisko veselību;
2.Griezties pie ārsta, dietologa, uztura speciālista;
3. Nāksies piekopt veselīgu dzīvesveidu, regulāras sportiskās aktivitātes, sabalansēts uzturs un cerēt, ka organisms pats visu saliks pa vietām;
Lai mūsu organisms funkcionētu, ir vajadzīgas visas uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki,šķiedrvielas kā arī vitamīni un minerālvielas, ja mēs ātro diētu rezultātā neuzņemam kaut ko no nepieciešamā, tad ir jāsaprot, ka organisma normāla funkcionēšana tiek izjaukta un sekas būs garantētas.
Visiem zināms , ka 1 kg tauku satur 9000kcal. Veselīgs kaloriju deficīts dienā ir +- 500 – 600 Kcal , sportojot , ēdot veselīgi, uzņemot organismam visu nepieciešamo, nedēļas griezumā mēs varam nomest 400g tauku. Ja deficīts ir 1000Kcal , tad varam nomest kilogramu nedēļā. Šāds svara zudums ar šādu kaloriju deficītu nerada blakusparādības ( nogurums, bezspēks, miegs, u.c. pazīmes) , ir veselīgs un noturīgs ilgtermiņā. Ja mēs sākam ieiet galējībās un deficīts ir 1000+ , tad tam jau būs sekas un ,tas īsti veselīgi vairs nebūs. Tas no teorijas, pēc pieredzes ir tā, jo lielāks ir starta svars, jo labāk iet nost, jo tas ir mazāks, jo grūtāk iet nost, tas ir diezgan vienkārši.
- ievērojot ekstrēmu diētu, organisms no sākuma iztukšo savas enerģijas rezerves,tad aknu glikogēna krājumus un, tad sāk saēst pats savas olbaltumvielas( muskuļus).
- katrs glikogēna grams sev piesaista 3-4 gr ūdens. Rezultātā zaudējot šos rezerves 300 gramus glikogēna mēs reizē zaudējam arī ūdeni 300gr x 4gr ūdens . Tātad rezultātā mēs zaudējam 1200gr (1,2kg). LŪK, TU ESI ZAUDĒJIS 1.5kg Ūdens un glikogēna,kur Te tauki?
- zarnu trakta ir 15m gara,kurā var ietilpināt 2-3kg satura, diētas laikā šis saturs orientējoši samazinās par kg,kas nozīmē,ka nedēļas laikā jau ir nomesti 2.5kg kaut kā, tikai ne tauku.
- 0lbaltumvielu deficīta apstākļos bērniem palēninās garīgā un fiziskā attīstība. Pieaugušajiem olbaltumu trūkuma dēļ rodas muskuļu vājums, miegainība, samazinās spēja pretoties infekcijām.
- variants, papildus visam atūdeņojot organismu nedēļas kopējais svara zudums būs maģisks – 7kg. Neiesaku!
- Tagad izdari secinājumus!
Tagad pie tauku dedzināšanas, tomēr pienāk brīdis,kad organisms sāk dedzināt taukus,bet tas notiek pēc tam,kad tas vispirms ir izmantojis to pašu pieminēto glikogēnu, kas atrodas mūsu muskuļos un aknās, olbaltumvielas no asinīm, olbaltumvielu rezerves no aknām un tauku rezerves no muskuļiem, olbaltumvielas no muskuļiem – to visu organisms var izmantot pirms ķerties klāt tieši zemādas tauku izmantošanai (dedzināšanai) kā enerģijas avotam.
Ja tomēr izdomā piekopt, ko tādu, tad atceries,ka ketonvielu daudzums asinīs ir palielinās 30-100 reizes, tas ir īpaši nelabvēlīgi un bīstami, tāpēc pats svarīgākais un būtiskākais noteikums, ievērojot ekstrēmas diētas, ir dzert daudz ūdeni, vismaz 3 litrus dienā, lai visas sliktās vielas tiktu izskalotas.
Un zini,ka šādas diētas atstāj sekas uz veselību un organismu kopumā (ādas, zobu, matu, nagu stāvokļa pasliktināšanās,hormonālās sistēmas izmaiņas, bezspēks, bezmiegs,nogurums,migrēna u.c. nepatīkamas sekas).
Sabalansēnts,pilnvērtīgs uzturs un fiziskas aktivitātes liks justies labi,izskatīties labi un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
PATIESĪBA PAR AUGĻIEM TIEVĒJOT
Kādi ir vislabākie augļi tievējot? Vai drīkst ēst augļus vakarā? Cik daudz arbūza, ķiršu u.c. gardumu es varu apēst? Vai varu ēst sezonālās ogas? Kas ir augļu cukurs? Šādus un citus jautājumus es saņemu ik dienas, daudziem cilvēkiem nav īsti skaidrs, kas ir augļu cukurs ( fruktoze) , kā augļi mums palīdz, nepalīdz cīnīties ar lieko svaru; Augļi un ogas ir lielisks vitamīnu, minerālvielu, balastvielu avots, tūlīt ir septembris, kazeņu laiks, vai zināji ,ka šīs ogas ir bagātas ar C,K,E vitamīniem, folskābi, dzelzi, antioksidantiem u.c. mums tik ļoti organismam nepieciešamām lietām, muļķīgi būtu tās neiekļaut savā uzturā, sauja kazenes pie ik rīta putras, perfekti. Pavisam drīz nāks iekšā Gruzijas garšīgie arbūzi, vienu dienu braucot mājās no Rīgas, apstājos šosejas malā pie būdiņas,kur tirgo sezonālos augļus , nopirku arbūzu, kraukšķīgu, sulīgu, saldu –PILNU CUKURA.
Te arī sāksies mūsu “ceļojums” par cukura daudzumu augļos, augļu izmatošanu uzturā, to daudzumu uzturā ,lai saglabātu, vai samazinātu esošo tauku %.AUGĻI = FRUKTOZE ( CUKURS)
Augļi satur cukuru, tas ir fakts, jo gatavāks auglis ,jo vairāk ir šī cukura , jo vairāk enerģijas Tu uzņem, jo lielāka iespējamība, ka radīsies šīs uzņemtās enerģijas pārpalikums un tas arī ir FAKTS. Piemēram, banāns ir labs kālija avots, bet vienā banānā +- ir 13g cukura, problēma sākās ar augļa GI indeksu, jo augstāks tas ir ,jo ātrāk Tu saņem šo enerģijas devu, ja Tu nekusties, netērē šo uzņemto enerģiju, tad rodas pārpalikums, veidojas enerģijas rezerves – tauki. Saprotamā valodā izspēlēsim 5 scenārijus. (ŠIS IR TIKAI PIEMĒRS).
- Vakarā niez pirkstiņi, Tu apēd, pieņemsim, ābolu , 100g ābola ir 10g cukura, kuri dod Tev ogļhidrātu lādiņu, Tu ieslēdz TV , skaties Kobru, kamēr Semīrs ķer sliktos, Tavi uzņemtie 10g cukura veido enerģijas pārpalikumu, jo Tu nekusties, nepatērē šo enerģiju -TAUKI.
- Tas pats vakars ar Semīru, bet ābola vietā izvēlies gurķi, Tavs organisms patērē vairāk kalorijas pārstrādājot šo gurķi nekā Tu uzņem, veidojas deficīts – TAUKU NAV.
- Tu apēd ābolu uzkodā starp brokastīm un pusdienām, Tu kusties, staigā, domā, uztraucies, Tu patērē enerģiju, Tu patērē šos uzņemtos 10g cukura, dod enerģiju organismam, dod vitamīnus – TAUKU NAV.
- Tu pa dienu apēd gurķi, Tu kusties, staigā, domā, Tev nepieciešama enerģija, 100g gurķa ir 3.6g ogh, kas ir stipri par maza, lai dotu Tev enerģiju – TAUKU NAV, SPĒKA NAV.
- Tu ej sportot, 30 min. pirms sporta Tu apēd banānu, enerģijas lādiņš Tavam organismam, kuru Tu patērē sportojot -TAUKU NAV, IR ENERĢIJA.
Viss ir vienkārši, augļi ir labi, augļi ir bagāti ar vitamīniem, vienkārši Tev ir jāsaprot, kad Tu drīksti un ,kad organismam ir nepieciešami augļi ,joAuglis ir enerģija ,kuru Tu uzņem.
Lai mēs saprastu to, es Tev izstāstīšu ,kas ir GI (glikēmiskais indekss): Glikēmiskais indekss raksturo ogļhidrātu uzsūkšanās ātrumu, respektīvi to, cik ātri tie gremošanas traktā sadalās un uzsūcas, jo augstāks GI ,jo ātrāk ātrāk rodās enerģija,paugstinās cukura līmenis asinīs. Saprotamā valodā, ir ātrie un lēnie ogļhidrāti,lasi tālāk, sapratīsi. Ja mēs vēlamies kontrolēt vai samazināt svaru, tad jāizvēlas produkti ar zemāko GI. Par piemēru ņemam arbūzu un tos pašus ābolus. Arbūza GI ir 103 ( ātrie ogh); Ābola GI ir 30 (lēnie ogh); ZEMS GI IR 55 UN MAZĀK; VIDĒJS GI IR 56 – 69; AUGSTS GI IR 70 + ;Tas nenozīmē, ka arbūzs ir slikts,jo tam ir augsts GI, tas nenozīmē, ka produktus ar augstu GI nevar ēst, var , jo tajos ir daudz labu uzturvielu, vienkārši izvērtē savu dienas ritmu, kad Tu esi aktīvs, mazāk aktīvs, kā Tu patērē enerģiju dienas kopējā griezumā. Idejiski, uzturā jācenšas vairāk lietot produktus ar zemu vai vidēju GI indeksu, tas ir ne tikai par augļiem, bet par visu kopumā, BET ATKLĀŠU NOSLĒPUMU , ja maltītes laikā Tu kombinē produktus ar zemu un augstu GI , tad beigās sanāks vidējs!OGAS
Ar ogām ir tā, ja kāds saka,ka ogas nevar ēst vai tajās ir daudz cukura, tad iedod tam cilvēku “fašku” ,lai smadzenes nostātos vietā. Mellenes, uzturvielas ziņā tās ir vienas no vērtīgākajām ogām un tici man, neviens nav palicis resns ēdot mellenes; Avenes, pilnas ar škiedrvielām un c vitamīnu; Dzērvenes, te viss ir skaidrs bez komentēšanas. Lācenes, manas mīļākās ogas, uz 100g tās satur 263% no dienas nepieciešamās c vitamīna devas. Un ogām GI nav tik augsts kā gribētos domāt, pieņemsim zemenēm tas ir 32 , kas vērtējams kā zems. Ogas ir super našķis, bet kā jau ar visu dzīvē, kas par daudz, tas par sliktu.Tas ,ko es gribu pateikt, ka ogas, sezonālie augļi jāēd un tas arī ir FAKTS, vienkārši pa vakariem necensties apēst visu kasti ar zemenēm un cerēt uz bitītes vidukli. Pēdējā lieta ir dienas kopējā kaloritāte, ja , pieņemsim, Tava kopējā vielmaiņa ir 2150 Kcal un Tu uzņem 2200Kcal, loģiski, ka nāks klāt liekais svars, jo ir kaloriju proficīts, ja Tu uzņem mazāk, tad veidojās deficīts un liekais svars sāks kust kā ledus pavasarī – tik vienkārši!