TRENIŅI

KAS IR TRX?
TRX – piekares sistēmas treniņš, kurā galvenais slodzes elements ir katra lietotāja ķermeņa svars, turoties ar rokām vai kājām pie speciālajiem rokturiem.

Uz TRX tiks trenēti līdzsvara, auguma, iekšējie mazie un ārējie lielie muskuļi.

Celies un strādā!

Esi kādreiz aizdomājusies, kāda ir lielākās daļas pilsētnieču ikdiena Latvijā un citur pasaulē? Šāda. No rīta pamostamies, paēdam brokastis, sagatavojam tās vīram un bērniem (ja ir ģimene), pēc tam dodamies uz automašīnu vai sabiedrisko transportu, lai brauktu uz darbu; tur visu dienu pavadām, sēžot pie datora; kad darbdiena beidzas, tieši tāpat ar transportlīdzekli atbraucam mājās, vakaru pavadām pie televizora un laimīgas ejam gulēt. Izpētīts, ka šādi – guļus un sēdus – pavadām 22 stundas diennaktī. Tikai četras stundas tiek atvēlētas staigāšanai. Veselīgam dzīvesveidam tas tiešām ir par maz. Nav nekāds brīnums, ka TRX Suspension Trainings jeb TRX piekares sistēmas viens no galvenajiem treniņa saukļiem ir: celies un strādā!

Metodi 1990. gadā izgudroja kāds amerikānis Rendijs Hetriks. Dienējot jūras spēkos, viņš izdomāja, ka no karatē siksnām un izpletņu auduma var izveidot vingrošanai lietderīgu iekārtu, kurai ir viens piekares punkts. Hetriks ar to sāka trenēties, iesaistot arī savus draugus un kolēģus, līdz 2005. gadā šo sistēmu sāka ražot pārdošanai. Pasaulē tā pazīstama ar nosaukumu TRX. Milzu ātrumā piekares sistēma ieguva popularitāti ne vien ASV, bet arī Eiropā. Pats Hetriks aizvien to aktīvi popularizē, stāstot par TRX labākajiem lietošanas veidiem gan klātienē, gan sociālajos tīklos.

Kā atšķiras no citām sistēmām?

TRX ir piekares sistēmas treniņš, kurā galvenais slodzes elements ir katra lietotāja ķermeņa svars. Doma ir vienkārša – ir viens piekares punkts. Turoties ar rokām vai kājām pie speciālajiem rokturiem, cilvēks izpilda vingrojumus. To variāciju ir simtiem – var attīstīt gan muskuļu spēku, gan lokanību, gan līdzsvaru, nodarbināt dziļo muskulatūru. Turklāt sistēma piemērota kā iesācējiem, tā profesionāliem sportotājiem. Sportisti ar pieredzi atzīst, ka TRX sistēma ir laba alternatīva trenažieriem. Tie, kuriem vingrošana ar siksnām kļūst garlaicīga, treniņu var dažādot ar citiem palīglīdzekļiem – hantelēm, gumijām, pildbumbām. Katrs pats var izvēlēties arī sev piemērotu treniņa intensitāti, tāpēc šim fitnesa veidam ir ļoti mazs traumu risks.

Bez ievērības nevar atstāt arī faktu, ka TRX piekares sistēmas treniņš ir viens no retajiem fitnesa veidiem, kuru atzīst arī fizioterapeiti, dažos gadījumos piemērojot pat rehabilitācijā.

Priekšrocības

Katrs pats var izvēlēties arī sev piemērotu treniņa intensitāti, tāpēc šim fitnesa veidam ir ļoti mazs traumu risks. Bez ievērības nevar atstāt arī faktu, ka TRX piekares sistēmas treniņš ir viens no retajiem fitnesa veidiem, kuru atzīst arī fizioterapeiti, dažos gadījumos piemērojot pat rehabilitācijā.
Mobilitāte
TRX moto – visiem līmeņiem visās vietās (All lavel all places). Klasiskā piekares sistēma sver nedaudz mazāk par diviem kilogramiem un ir kompakti ieliekama nelielā mugursomā. Tāpēc to var ērti paņemt līdzi gan pastaigā uz parku, gan tālākā izbraucienā. Nelielā piekares sistēma ir ļoti vienkārši uzliekama – vajadzīgs tikai viens piekares punkts un speciālās siksnas ar karabīnēm. Pieredzējušais treneris Ralfs Upmanis stāsta, ka izmanto šo sistēmu ikreiz, kad organizē treniņu svaigā gaisā – vispirms kross līdz tuvējam parkam, tad sportotāji nostiprina pie stabila koka zara TRX sistēmu, izvingrojas un skrien atpakaļ. Starp citu, jaunākā TRX sistēma, kas maksā ap 100 eiro, ir vēl vieglāka, tāpēc vēl ērtāk paņemama līdzi, kur vien cilvēks dodas.

Piemērota dažādām aktivitātēm

Cilvēki, kuru fiziskā attīstības līmenis ir ļoti augsts, piekares sistēmas rokturos var balstīties kājām, bet ar rokām veikt atspiešanos pret grīdu. Var pat iekarināties divās TRX sistēmās un stiprināt vēderpresi, vienlaikus saliecot rokas un kājas. No malas skatoties, izskatīsies, ka sportotājs mēģina lidot… Taču TRX sistēma piemērota arī cilvēkiem, kuriem patīk pilates, joga vai lēna vingrošana.

Svaram, augumam, vecumam un citiem parametriem nav nozīmes
Tā kā siksnu garums ir regulējams, tad vienu sistēmu var izmantot gan spēcīgs vīrietis, gan smalka un trausla meitene. Speciālista klātbūtnē ar šo ierīci var vingrot pat bērni, jāraugās vien, lai vingrojumi tiktu izpildīti pareizi. Piekares sistēma piemērota arī senioriem.

BODYPUMP ir intensīvs spēka treniņš. Tā galvenā atšķirība no pārējām spēka nodarbībām – ātrais temps un liels atkārtojumu skaits. Nodarbība ir domāta visu problemātisko zonu nodarbināšanai: tās ir rokas (bicepss, tricepss, pleci), krūtis, mugura, kājas, sēžas muskuļi un vēderprese.

Nodarbības priekšrocības

— BODYPUMP – ir ideāls spēka un aerobās slodzes apvienojums. Treniņa laikā tiek izmantots neliels svars, taču izpildījums ātrā tempā veicina ne tikai tauku dedzināšanu, bet arī ķermeņa reljefa izveidi.

— Jums nav jāuztraucas par to, ka nodarbības ar svara stieni jūs “pārkačās”. Tas nenotiks! Muskuļu masas uzaudzēšanai ir nepieciešams daudz nopietnāks svars un daudz mazāks atkārtojumu skaits.

—  Jūs varat patstāvīgi regulēt slodzi, mainot izmantojamo svaru. Tādējādi jūsu treniņu efektivitāte augs līdzās jūsu ķermeņa attīstībai.

5 svarīgi ieteikumi iesācējiem

1) Pirmajās nodarbībās ņemiet mazāku svaru, centieties izvairīties no pārslodzes.

2) Plecu, roku un krūšu vingrinājumiem ņemiet pa 1,25-2,5 kg katrai pusei. Kājām, mugurai un sēžas muskuļiem izmantojiet lielāku svaru, piemēram, no 3,75 kg katrai pusei. Cipari var atšķirties atkarībā no jūsu sagatavotības līmeņa.

3) Uzmanīgi klausieties trenera norādījumus. Atcerieties, ka pareizs izpildījums ne tikai palīdzēs izvairīties no traumām, bet arī garantēs treniņu efektivitāti!

4) Sekojiet līdzi stieņa svaram: tā nedrīkst būt pārāk smaga priekš jums, bet arī ne pārāk viegla. Pirmajā gadījumā jūs nevarēsiet ievērot pareizu tehniku, savukārt otrajā – nenodrošināsiet ķermenim nepieciešamo slodzi.

5) Trenēties ir nepieciešams regulāri. Ja jūs trenēsieties tikai reizi nedēļā vai taisīsiet lielus pārtraukumus, tad par rezultātu var aizmirst. Optimālais biežums – 3-4 reizes nedēļā.